Wycieczka do Torunia – 24.09.2014 r.

Wycieczka do Torunia
Wycieczka do Torunia rozpoczęła się o godzinie 80:00 w środę 24 września br. Wzięło w niej udział 47 uczniów z klas trzecich.  Pierwszym punktem wycieczki był seans w Planetarium. Zaprezentowano film o Układzie Słonecznym, jego planetach i warunkach na nich panujących. W przystępny sposób dzieci dowiedziały się, jak zmienia się wygląd nieba i układ gwiazdozbiorów w ciągu roku. Poznały fazy Księżyca oraz inne zjawiska widoczne z Ziemi na niebie. W Piekarni Mistrza Bogumiła uczniowie obserwowali sposób wyrobu toruńskiego specjału, ale przede wszystkim sami wzięli udział w procesie jego powstawania. Własnoręcznie wyrabiali ciasto i formowali piernikowe serca. Gdy piekły się ciastka uczyli się rozpoznawać przyprawy dodawane do wypieków m. in. imbir, kardamon czy kolendrę. Zabrali pierniki do domu dla swoich najbliższych. Po przeprowadzeniu kulinarnych eksperymentów wycieczkowicze wraz z opiekunkami przeszli na Starówkę w pobliżu Ratusza, gdzie zrobiono kilka pamiątkowych zdjęć przy pomniku słynnego astronoma M. Kopernika oraz fontannie ze złotymi żabkami. Odwiedzili sklepiki z pamiątkami i najsmaczniejszymi toruńskimi piernikami. Następnie odbył się spacer wąskimi, pełnymi uroku, uliczkami starego Torunia. Dzieci zatrzymały się przed kamienicą, w której urodził się M. Kopernik i Krzywą Wieżą. Wycieczkę zakończono na bulwarze nad Wisłą. Strudzeni całodzienną wyprawą wzmocniły się smacznym, gorącym posiłkiem. Dopisała nam piękna, jesienna pogoda. Wycieczka była bardzo udana, uczestnicy wrócili zadowoleni i pełni miłych wrażeń.
Organizatorki wycieczki: Hanna Dołkowska, Ryszarda Paprocka, Agnieszka Malanowska