Wycieczka do Młyna Wiedzy w Toruniu

Wycieczka edukacyjna do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

ZOBACZ  DOTKNIJ  ZBADAJ  STWÓRZ

Właśnie tam we wtorek 2 grudnia na wycieczkę edukacyjną wybrali się uczniowie klas VI acd, V abd i IV abc.
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy to pierwsze centrum nauki w regionie kujawsko – pomorskim. Otwarcie Centrum nastąpiło 9 listopada 2013 roku. Siedziba instytucji to dawne młyny Richtera, budynki zbudowane na przełomie XIX i XX, teraz całkowicie odrestaurowane.
Głównym rekwizytem i wizytówką Młyna Wiedzy jest Wahadło Foucaulta, najdłuższe zamontowane na stałe w Polsce, umożliwiające obserwację zjawiska obrotu Ziemi wokół własnej osi. Sercem toruńskiego eksponatu jest 35-kilogramowa, chromowana kula wypełniona piaskiem, zawieszona na 33-metrowej linie, biegnącej od dachu po parter placówki przez wszystkie kondygnacje. Dzięki temu wahadło jest widoczne z każdego piętra.
W Centrum uczniowie obejrzeli dwie stałe wystawy – „O Obrotach” – poświęconą idei koła i ruchu obrotowego oraz „Rzeka” – nawiązującą do przepływającej przez Toruń Wisły, obejmującą model rzeki od źródeł po ujście oraz trzy wystawy czasowe. Uczyli się tworzyć muzykę, poznawali zmysły, korzystali z pracowni kreatywnej przeBUDOWA, a przede wszystkim osobiście przeprowadzali eksperymenty i mogli stać się na chwilę prawdziwymi naukowcami.
Po intensywnej nauce w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy uczniowie udali się na zasłużony posiłek, a później na lodowisko. Wszyscy świetnie radzili sobie w jeździe na łyżwach.
Celem wycieczki była nie tylko nauka i przekazywanie wiedzy w sposób interaktywny, również pokazanie dzieciom, że spędzanie czasu wolnego aktywnie jest korzystne dla zdrowia i umysłu.