Miejskie Obchody 70. Rocznicy Powstania Warszawskiego – 02.10.2014 r.

Rok 2014 jest naznaczony rocznicami niezwykle ważnych w dziejach Polski wydarzeń. Organizacji obchodów jednej z nich – 70. rocznicy Powstania Warszawskiego, podjęła się społeczność Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Armii Krajowej we współpracy z Burmistrzem Miasta Sierpc.
W celu przybliżenia najmłodszym sierpczanom tej tematyki 28 sierpnia br. „Dwójka” zorganizowała sfinansowaną przez samorząd miejski międzyszkolną wycieczkę do Warszawy pod hasłem ”Śladami Powstania Warszawskiego”. W jej trakcie grupa 41 uczniów z obu szkół podstawowych oraz Gimnazjum Miejskiego odwiedziła m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego.
Popularyzacji historii sprzed siedmiu dekad wśród przedszkolaków oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych służył zorganizowany 30 września br. „Puchar Małego Powstańca”, natomiast weryfikacji wiedzy przeprowadzony w tym samym dniu „Konkurs wiedzy o Armii Krajowej, Powstaniu Warszawskim i Szarych Szeregach”.
Kolejnymi formami aktywnego poznawania trudnej przeszłości stały się: konkurs plastyczny „Logo 70. rocznicy Powstania” (wpłynęły 132 prace), konkurs fotograficzny „Sierpeckie miejsca pamięci narodowej związane z II wojną światową” (165 fotografii)oraz gra miejska „Ślady II wojny światowej w Sierpcu”, w której wzięły udział 4 drużyny reprezentujące SP Nr 2, SP Nr 3, GM oraz Leonium.
Zwieńczenie obchodów nastąpiło 2 października br. Trzyosobowa delegacja składająca się z Burmistrza Miasta Sierpc – Marka Kośmidra, Przewodniczącego Rady Miejskiej – Marka Chrzanowskiego oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 – Hanny Kurty, w obecności pocztów sztandarowych, zaproszonych gości oraz reprezentacji wszystkich szkół funkcjonujących w Sierpcu, złożyła wieniec i zapaliła znicze pod Pomnikiem „Żołnierzom Września’1939 i Armii Krajowej”. Następnie zgromadzeni w zwartej kolumnie udali się do sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki, gdzie wysłuchali wystąpienia Burmistrza, dowiedzieli się szeregu interesujących faktów z czasów powstania za sprawą multimedialnej prelekcji Tomasza Krukowskiego – Dyrektora Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc, podziwiali atrakcyjny program słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów oraz poznali laureatów poszczególnych konkursów. Wielu wzruszeń dostarczył widowni sprowadzony specjalnie na tę okazję przez CKiSz, sugestywny film pt. „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały”. Ostatnim akcentem uroczystości była spożywana przez jej uczestników na świeżym powietrzu „powstańcza” grochówka. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Armii Krajowej w formie pamiątkowych dyplomów podziękowała wszystkim, których starania zaowocowały tak wartościową lekcją patriotyzmu.