Przyrzeczenie Harcerskie na stanicy “Nasz Dom” w Słupi

 

“Harcerstwo to nie jest coś, co się umie, ale to jest coś, czym się jest…

Przyrzeczenie Harcerskie na stanicy “Nasz Dom” w Słupi

W poniedziałek 22 czerwca harcerze z 1 dh. im. Szarych Szeregów po raz kolejny odwiedzili stanicę w Słupi, lecz wielu “biszkoptów” było pierwszy raz. Wrażenia były pozytywne. Harcerzom spodobała się przestronna świetlica, kuchnia, łazienki i sanitariaty oraz duże pole namiotowe, gdzie w pierwszym tygodniu wakacji odbędzie się obóz Hufca ZHP Sierpc, jak również miejsce na ognisko i jezioro z dużym kąpieliskiem.
Celem wycieczki było złożenie Przyrzeczenia Harcerskiego i praca na rzecz stanicy. Do tego uroczystego wydarzenia harcerze przygotowywali się prawie przez cały rok szkolny. Realizowali zadania na próbę harcerza i harcerki oraz uczestniczyli w zadaniach programowych przygotowanych przez Komendę Hufca ZHP Sierpc.
Zbiórkę rozpoczęliśmy apelem, na którym drużynowa w rozkazie przekazała, że Klaudia, Kinga, Karolina, Michał, Piotr i Natalia zrealizowali zadania i pomyślnie zakończyli próbę na stopień tropicielka/wywiadowca. Wymienieni harcerze otrzymali stopień Tropicielka – dziewczęta i Wywiadowca – chłopcy. W drugiej części rozkazu druhna drużynowa przekazała, że 18 harcerzy z klasy IV a, b i c zostało dopuszczonych do złożenia przyrzeczenia.
Obrzęd Przyrzeczenia Harcerskiego rozpoczęliśmy od uroczystego podpalenia ogniska, mianowania strażników ognia i gawędą drużynowej. W tym roku strażnikami byli Piotr i Michał. Tradycją naszej drużyny jest składanie przyrzeczenie na ogień. Druhna drużynowa przyjmująca przyrzeczenie zwróciła się do kandydatów, by powtarzali słowa roty wyciągając dwa palce – wskazujący i środkowy – prawej dłoni w kierunku ognia. Każdy “biszkopt” wybrał sobie świadka przyrzeczenia, który przypinał krzyż i jako pierwszy składał “młodemu” gratulacje.
Po obrzędowym zakończeniu ogniska rozpoczęliśmy biesiadowanie z pieczeniem kiełbasek, nauką strzelania z wiatrówki i wspólnymi harcerskimi zabawami.