„Bliżej Elżbiety Zawackiej”

            17 lutego 2016 roku kilkunastoosobowa reprezentacja uczniów z klas VI a i VI b udała się pod opieką Pań Iwony Brudnickiej, Ilony Radomskiej i Alicji Stopińskiej do Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu na lekcję historyczną poświęconą Elżbiecie Zawackiej. Bohaterskiej toruniance – kurierce i emisariuszce Komendy Głównej Armii Krajowej, służącej potem w szeregach cichociemnych, drugiej Polce w historii Wojska Polskiego awansowanej na stopień generała brygady.

            Osobą prowadząca lekcje była pani Katarzyna Mińczykowska wiceprezes  Fundacji  Elżbiety Zawackiej  w Toruniu, która przybliżyła nam jej postać. Wykład był uzupełniony filmem – wywiadem  z Elżbietą Zawacką ciekawie dopełniającym jej biografię. O tej bohaterce powstała także książka “Cichociemna  Generał Elżbieta Zawadzka “Zo”, którą został nagrodzony nasz kolega z klasy VI a Kacper Paczkowski za trafną odpowiedź nawiązującą do losów prezentowanej postaci.

            Lekcja była ciekawa i pouczająca, gdyż dowiedzieliśmy się również, że to w budynku naszej szkoły pracowała p. Elżbieta Zawadzka w 1955 r. prowadząc zajęcia dla dorosłych.  Dziękujemy  za zaproszenie.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Piotr Chmielewicz kl. VI b