Harcerska wycieczka do Warszawy

Harcerze z wizytą w Warszawie

W sobotę 12 marca reprezentacja harcerzy z 1 dh im. Szarych Szeregów wraz z drużynową phm Agatą Urbańską uczestniczyła w wycieczce do Warszawy dla drużyn harcerskich powiatu sierpeckiego. Celem wycieczki było poznanie historii harcerstwa i Szarych Szeregów, poprzez uczestnictwo w warsztatach zorganizowanych w Muzeum Harcerstwa i zwiedzanie Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

Muzeum Harcerstwa przygotowało zajęcia edukacyjnie z zakresu historii Szarych Szeregów oraz warsztatu muzealnego.

Harcerze uczestniczyli w czterech warsztatach – odbyli zajęcia w bibliotece i zapoznali się z wydawnictwami harcerskimi sprzed I wojny światowej. Tam oglądnęli najstarsze wydanie czasopisma Czuwaj, Świt, Wici, Skaut, Na tropie.  Zwiedzili również wystawę dotyczącą 25 – lecia harcerstwa – Zlot harcerzy w Spale. Tam zobaczyli makietę obozowiska i doszli do wniosku, że współczesny obóz w Słupi niewiele się różni od tego sprzed 80 lat.

Harcerze uczestniczyli w warsztacie z archiwistą i muzealnikiem. Podczas tych warsztatów poznali unikatowe zdjęcia i przedwojenne kroniki, zbiory pieczęci, okolicznościowych plakietek i odznaczeń harcerskich. Zobaczyli także stare mundury harcerskie i skautowskie, elementy umundurowania – furażerki, rogatywki, chusty, pasy i finki.

Eksponaty w Muzeum Harcerstwa
Portret założyciela skautingu gen. Roberta Baden – Powella, makieta obozu harcerskiego, mundur harcerki i harcerza i inne.

Po krótkim spacerze po Warszawie harcerze dotarli pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej naprzeciw kompleksu budynków Sejmu RP, tam zrobiono pamiątkowe zdjęcia i wyruszono na Powązki, gdzie uczestniczyliśmy w spotkaniu Ruchu Kamykowego z okazji 38 rocznicy śmierci dh Aleksandra Kamińskiego “Kamyka” – autora “Kamieni na szaniec”, instruktora ZHP, żołnierza AK i ideowego przywódcy Szarych Szeregów.

Na Powązkach złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze na grobach Alka, Rudego i Zośki – bohaterów “Kamieni na szaniec” oraz powstańców w kwaterze Szarych Szeregów. Brzozowe krzyże na grobach w kwaterze Harcerskiego Batalionu AK “Zośka” zrobiły na harcerzach ogromne wrażenie i wywołały wzruszenie i zadumę. Nie mniej wzruszający był spacer aleją zasłużonych pod pomnik ofiar katastrofy w Smoleńsku i wizyta w kwaterze “Na łączce” gdzie 27 września 2015 roku odsłonięto Panteon – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych.