Wycieczka w przeszłość klasy III b

Skansen przywitał uczniów klasy III b przepiękną pogodą. Złota polska jesień na tle malowniczych chałup  przeniosła wszystkich w inny świat. Zajęcia, w których uczestniczyli uczniowie to prawdziwa podroż w czasie. Dzieci przeniosły się do szkoły z lat 50. XX w. z czarną tablicą z zajęczą łapką do wycierania, dyscypliną, ławką z pochylonym blatem i otworem na kałamarz. Uczniowie zostali ubrani w fartuszki szkolne, co było ciekawym przeżyciem. Dzieci poznały dawne przybory szkolne takie jak: tabliczka z rysikiem, bibularz, pióro, kałamarz. Na specjalnie opracowanych kartach pracy kaligrafowali litery stalówką i atramentem.

Uczniowie poznali również „Tajemnice warsztatu tkackiego” wykonując swoją własną tkaninę. Podczas warsztatów uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję poznania różnego rodzaju tkanin i urządzeń związanych z tkaniem i przędzą. Zajęcia przybliżyły  podstawowe pojęcia związane z tkaniną i jej budową takie jak: tkanina ludowa, artystyczna, kilim, gobelin, sumak, splot, wątek i osnowa oraz urządzenia związane z tkaniem i przędzą, takie jak: krosno, czółenko tkackie, kołowrotek, motowidło, szpularz.

Na świeżym powietrzu poznali tajemnice lnu: „Od ziarenka do nitki”. Dowiedzieli się jakie zastosowanie ma len i jak wyglądały etapy jego obróbki w pokazach międlenia, klepania i czesania.

Było to niecodzienne wydarzenie pozostające na długo w pamięci uczestników.

Beata Karkusz