Wieści ze spotkania z Artystą, Absolwentem – Danielem Rycharskim w Miejskiej Bibliotece Publicznej

ry1Daniel Rycharski –  urodził się w 1986 r. w Sierpcu, uczeń naszej szkoły. W 2000 r. odbyła się jego pierwsza wystawa  jako ucznia szkoły w sierpeckiej Bibliotece Miejskiej, w ramach cyklu “Promocja Twórczości Artystycznej Młodych Twórców Miasta i Powiatu”. Edukację na poziomie szkoły średniej kontynuował w liceum plastycznym w Płocku. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.                                                                                                                                       Daniel jest twórcą wiejskiego street-artu, którego inspiruje polska wieś, zwraca uwagę na problemy współczesnej polskiej wsi, m.in. na wykluczenie i utrudniony dostęp do kultury.  Do rodzimej Biblioteki zawitał po raz trzeci 16 lutego 2017 r. i przed kameralnym gronem widzów opowiadał o swojej twórczości, projektach, tajnikach bycia artystą w kraju nad Wisłą.

Jego  projekty to instalacje “Strachy na dziki i ptaki”, ogród ze starych maszyn rolniczych (nawiązanie do twórczości Władysława Hasiora), czy “Galeria Kapliczka” jako miejsce kultu sztuki współczesnej, w którym prezentowane są działania artystyczne. Jest też słynny “Pomnik Chłopa”, czyli mobilna przyczepa z 4-metrowym wysięgnikiem, na którym siedzi chłop (odwzorowany został tu rolnik z Kurówka Adam Pesta). Pomnik “wędruje” po całej Polsce, prezentowano go m.in. przed budynkiem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ale także na dożynkach i innych wiejskich uroczystościach w powiecie sierpeckim.

Daniel Rycharski  opowiedział także o swoim najnowszym projekcie, który bezpośrednio wiązał się będzie z przedwojenną historią Sierpca i jego żydowskimi mieszkańcami. Inspirację do niego znalazł na sierpeckim kirkucie, na którym znajdują się jeszcze fragmenty żydowskich macew. Do tego projektu ma zamiar zaprosić sierpeckich artystów.

Ludzie wsi, rolnicy, dumni są, że poprzez sztukę doceniana jest ich praca, oczy szerszego grona odbiorców zwrócone są na ich problemy, codzienny trud. W miastach, zwłaszcza tych dużych, wiejski street-art odbierany jest na zasadzie kuriozum czy groteski. Daniel  Rycharski  jest dziś w czołówce najwybitniejszych polskich twórców. Po zakończonym sierpeckim projekcie ma zamiar jednak przenieść się za granicę i tam uczestniczyć w działaniach artystycznych.

            Fragmenty artykułu: Magdaleny Staniszewskiej z  Biblioteki Miejskiej w Sierpcu  “Życie na wsi jest przerąbane” – Daniel Rycharski – twórca wiejskiego street-artu na spotkaniu z sierpczanami – 16.02.2017 r.

16729203_422965474706305_8695542968798597601_n 16807237_422967961372723_5321746663699862155_n