Spotkanie z Dyrektorami Szkoły Podstawowej nr 2

Szkoła we wspomnieniach jej dawnych dyrektorów

W dniu 24 kwietnia 2017 roku w sali gimnastycznej odbyło się niecodzienne spotkanie. Jeszcze nigdy nasza szkoła nie gościła w swych progach tylu dawnych jej dyrektorów. Spotkanie zorganizowano w ramach obchodów Jubileuszu 90. lecia szkoły. Swą obecnością zaszczycili nas: pan Mirosław Hińcz z żoną Krystyną, pan Zdzisław Dudkiewicz, pani Zofia Gajda-Kamińska, pani Zofia Balińska, pani Elżbieta Szpakowska, pani Anna Buczyńska i pan Zdzisław Dumowski.

Przywitała ich bardzo serdecznie obecna dyrektor naszej szkoły pani Hanna Kurta. Dodatkową okazją do wspomnień była prezentacja multimedialna przedstawiająca sylwetki zaproszonych gości  i budynki szkolne na starych  fotografiach.  Następnie dawni dyrektorzy dzielili się refleksjami na temat warunków pracy w Dwójce przed laty. Niektórzy z nich byli również jej uczniami, wobec tego sięgnięto w przeszłość  do lat 30 i 40 XX wieku. Przypomniano, w jak trudnych warunkach odbywała się nauka. Szczególnie w pamięci pozostały kaflowe piece, specyficzny zapach podłóg pokrytych warstwą pyłochłonu, ławki z kałamarzami i dźwięk ręcznego dzwonka.

Szkoła nasza kilkakrotnie zmieniała lokalizację, borykając się ciągle z trudnymi warunkami lokalowymi. Niezwykle skomplikowany był okres kapitalnego remontu, który przechodziła na początku lat 90. oraz uciążliwy czas rozbudowy 10 lat później, aby wreszcie uzyskać obecną postać. Uczniowie przysłuchujący się tym opowieściom pytali gości o ich ulubione przedmioty szkolne oraz te, które sprawiały im trudności, o zainteresowania sportowe, dawne dziecięce sposoby spędzania wolnego czasu. Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem piosenki  oraz poczęstunkiem.  Było ono dla wszystkich zgromadzonych, zarówno przybyłych dyrektorów, jak i uczniów oraz nauczycieli wspaniałą żywą lekcją historii poświęconą naszej szkole.