100 Urodziny PRZYJACIELA Szkoły

Jubileusz 100- lecia Przyjaciela szkoły Stefana Kośmidra

We wtorek 24 kwietnia w Miesiącu Pamięci Narodowej w Szkole Podstawowej nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu odbyła się niezwykła uroczystość, na którą przybył wyjątkowy gość – pan doktor Stefan Kośmider, aby wraz z rodziną, zaproszonymi gośćmi, uczniami i nauczycielami uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę oraz świętować swoje setne urodziny.

Pan doktor Stefan Kośmider to człowiek wielu talentów i pasji. Jest miłośnikiem malarstwa i uwielbia rysować, rozwiązywać krzyżówki. Pasją jego są podróże i fotografowanie, interesuje się polityką i scala wokół siebie życie rodzinne. Jest ojcem czworga dzieci, ma dziesięcioro wnuków i siedmioro prawnuków, a z żoną Anną w związku małżeńskim przeżył 59 lat.

Na początku spotkania pani dyrektor Hanna Kurta przedstawiła sylwetkę naszego Gościa, skupiając się na działalności społecznej, w którą pan doktor wraz z żoną zaangażował się po 1989 roku. Była ona ściśle związana z naszą szkołą i Armią Krajową.

Od wczesnych lat 90-tych pan Stefan Kośmider brał czynny udział w pracach w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwód Sierpc. Uczestniczył w poświęceniu sztandaru AK obwodu Sierpc w 1989 r. oraz zaangażował się w powstanie pomnika Ofiarom Katynia, który stanął w Sierpcu w formie kamienia katyńskiego w 1992 roku. Wraz z Henrykiem Gutowskim, Andrzejem Olechowskim i innymi członkami ŚZŻAK był inicjatorem nadania Szkole Podstawowej nr 2 w Sierpcu imienia Armii Krajowej oraz wybudowania w pobliżu szkoły pomnika Żołnierzom września 1939 roku i Armii Krajowej w hołdzie. Uczestniczył w szkolnych uroczystościach patriotycznych, spotykał się z uczniami i opowiadał o czasach wojny i okupacji. W uroczystym dniu nadania szkole imienia Armii Krajowej, w czerwcu 1997 roku, był jednym z ojców chrzestnych sztandaru szkoły.

Po roku 2006 poświęcił się jednej z licznych swoich pasji – pisaniu książek. Jest autorem ośmiu pozycji, które są dostępne dla wąskiego kręgu rodziny i przyjaciół.

Podczas części artystycznej uczniowie przedstawili fragmenty z życia doktora począwszy od chwili narodzin w maleńkiej wsi Ulina Mała w okolicach Krakowa aż do momentu przejścia na emeryturę w 1985 roku.

Barwne wspomnienia z nauki w czteroklasowej Szkole Powszechnej w Ulinie Wielkiej, a następnie w ośmioklasowym gimnazjum w Miechowie, przybliżyły uczestnikom spotkania trudne, ale niezwykle ciekawe lata nauki. Podczas pobytu w gimnazjum w Miechowie pan Stefan Kośmider należał do harcerstwa  i jako członek drużyny harcerskiej im. Romualda Traugutta uczestniczył w pogrzebie marszałka Piłsudskiego w maju 1935 roku w Krakowie. Gimnazjum ukończył w 1937 roku, uzyskawszy świadectwo maturalne.

Pan Stefan Kośmider postanowił zostać lekarzem i rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie na Wydziale Lekarskim. Musiał je przerwać po dwóch latach, bo w 1939 roku wybuchła wojna. W tych trudnych okolicznościach stał się szybko dorosły. Już wówczas rozpoczął pracę w Wolbromiu jako lekarz i kierownik kolumny sanitarnej do spraw zwalczania chorób zakaźnych.

W 1942 r. wstąpił do NSZ i obrał pseudonim Jerzy, także Jerzy Wolbromski i Malawski. Jako student po dwóch latach medycyny, szkolił sanitariuszki z sekcji kobiet AK, opiekował się rannymi partyzantami AK i organizował wyposażenie sanitarne dla leśnych oddziałów AK. W czasie wojny w konspiracji przeszedł od stopnia podchorążego do podporucznika, a w 1945 r. awansował na stopień porucznika, zaś w 2001 r. otrzymał awans na majora Wojska Polskiego.

Wojna dobiegła końca się i nasz szanowny jubilat ukończył studia, podjął pracę lekarza i ożenił się. Niestety za działalność konspiracyjną został przymusowo wcielony do służby wojskowej i jako lekarz wojskowy pracował w różnych miejscowościach – Wrocławiu, Łodzi, Kołobrzegu i Gnieźnie. Potem był lekarzem w szpitalu powiatowym w Staszowie i pracował tam aż do kolejnej zmiany miejsca zamieszkania, to jest przybycia do Sierpca i  objęcia stanowiska ordynatora oddziału chirurgicznego i dyrektora Szpitala Powiatowego w 1963 roku.

Jubileusz urodzin uświetniły występy recytatorów, harcerzy z zespołu wokalnego oraz solistki grającej na akordeonie. Były życzenia kolejnych lat w zdrowiu, kwiaty, tort urodzinowy i wspólne zdjęcia.

Na koniec pan doktor Stefan Kośmider przekazał na ręce pani dyrektor serdeczne podziękowania wszystkim nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie spotkania z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj, połączonego z piękną i wzruszającą uroczystością uczczenia jego setnych urodzin. Pan Kośmider wyraził wdzięczność, że ten dzień nie tylko dał możliwość wspomnieć miniony czas, ale również pozwolił spojrzeć na życie doktora w kontekście stulecia istnienia niepodległej Polski, naszej ojczyzny.

Ten dzień na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Na podstawie fragmentów wspomnień opracowały Ilona Radomska i Agata Urbańska

foto Elżbieta Olszewska – Lamka

Fotografie, wideofilmowanie uroczystości: Mateusz Olszewski kl. 4d, Bartosz Wiśniewski kl. 4d

Fotografia, wideofilmowanie uroczystości: Mateusz Olszewski kl. 4d, Bartosz Wiśniewski kl. 4d