Warsztaty teatralne w kl. 4e

Uczniowie z klasy 4e brali udział w warsztatach teatralnych, prowadzonych przez Roberta Poryzińskiego – instruktora zajęć teatralnych, założyciela Teatru Miejsca.
Dzieci miały okazję zapoznać się z teatrem lalkowym w różnych jego odmianach a następnie miały zadanie  – wykonać lalki samodzielnie, ułożyć scenariusz i przedstawić swój spektakl. Zajęciom towarzyszyła oczywiście wielka magia tworzenia, dzieci pod okiem p. Roberta odkrywały nowe możliwości animacji lalką i uczyły się wyrażać w ten sposób swoje emocje i marzenia.
Za wspaniały czas serdecznie dziękujemy!

Kilka słów o instruktorze:

Robert Poryziński swoją przygodę z lalkami rozpoczął w szkole lalkarskiej w Błotnicy Strzeleckiej. W latach 90′ prowadził grupę teatralną w Miejskim Domu Kultury w Płońsku. W 2005 roku współpracując z osadzonymi wystawił spektakl ,,Klatki” podczas XIV Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Więziennej, konkurs poświęcony był pamięci Jana Pawła II. W 2006 roku autor wystawy rzeźb w technice gliny i papier mache. W latach 2010- 2017 pracował w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku prowadząc Teatr Sześciu Dębów, który dał około 20 premier spektakli lalkowych w różnych konwencjach. Pomysłodawca i prowadzący Festiwalu Teatrów Lalkowych i Ulicznych “Calineczka” w latach 2010-2017 oraz Wiosny Lalkarskiej w latach 2011-2013. W 2017 roku podczas ostatniej edycji Festiwalu współtworzył wystawę “Lustra” w MCK w Płońsku. Poryziński oprócz wystaw i spektakli prowadzi warsztaty teatralne i kuglarskie dla dzieci i młodzieży. W latach 2014-2017 prowadził młodzieżową grupę kuglarską ,,Straszydło w Drodze” działającą przy Miejskim Centrum Kultury w Płońsku. Od kilku lat pracuje z dziećmi z przedszkoli na terenie Gminy Płońsk oraz z dziećmi niepełnosprawnymi, m.in współpracował z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Dzieci Chorych na Padaczkę oraz Stowarzyszeniem na Na Rzecz Osób z Dysfunkcjami Rozwoju ,,Spadochron”. W maju 2017 roku rozstając się z Miejskim Centrum Kultury w Płońsku założył Teatr Miejsca, który wystawia spektakle teatru lalek, organizuje warsztaty teatralne wspomagane elementami z zakresu propedeutyki cyrku.
Robert Poryziński to pasjonat sztuki teatralnej, lalkarstwa oraz literatury. Spektakle, które tworzy to widowiska oparte na autorskich scenariuszach. Głównym założeniem Teatru Miejsca jest rozbudzanie potrzeb kulturalnych w widzach i uczestnikach warsztatów.

Joanna Gąsiorowska