Zielona Szkoła Gdańsk – Szwecja 15-17 maja 2019 r. kl.VI-VIII

W dniach 15-17 maja 2019r. grupa 45 uczniów z klas VI-VIII wraz z opiekunami wybrała się na wycieczkę do Szwecji. Swoją morską przygodę rozpoczęli od zwiedzania Gdańska, gdzie odwiedzili Długi Targ oraz Muzeum II Wojny Światowej. Następnie udali się do Gdyni, gdzie podziwiali zacumowane w porcie okręty, m.in. ,,Dar Młodzieży”, ,,Dar Pomorza” oraz niszczyciel z czasów II wojny światowej ,,ORP Błyskawicę”. Wieczorem czekała ich odprawa promowa do Szwecji. Dla wielu z uczniów było to pierwsze takie doświadczenie. Zobaczyli, jak wygląda rejs promem, poczuli kołysanie fal morskich oraz mieli okazję podziwiać  Bałtyk w pełnej krasie. Po dopłynięciu  na miejsce zwiedzili dwa  najciekawsze miasta południowo- wschodniej Szwecji: Karlskronę –miasto położone na 33 wyspach, do dziś główny port szwedzkiej marynarki wojennej, a ze względu na swoją zabudowę miasto zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO  oraz Kalmar- z zachowanym renesansowym zamkiem na wyspie, drewnianą starówką i wielką katedrą z XVII wieku. Uczniowie mieli również możliwość zobaczyć ,,najmniejsze miasto w Szwecji” Kristianopel, gdzie spacerowali po murach obronnych. Po  krótkim zapoznaniu z krajem naszych sąsiadów udali się  na prom, aby powrócić do Polski. Wycieczka dostarczyła im wielu wrażeń, a rejs promem był na pewno niezapomnianą przygodą.