Uczniowie „Dwójki” świętowali Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu wzięła udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.  Z wielkim zaangażowaniem włączyliśmy się w tę akcję.

Uczniowie, nauczyciele i rodzice zorganizowali Marsz Praw Dziecka. Pierwszoklasiści odwiedzili Burmistrza Miasta Sierpca, Pana Jarosława Perzyńskiego.  Zaprezentowali krótki montaż słowno-muzyczny wykazując się znajomością  swoich praw. Pan Burmistrz powitał nas z ogromną sympatią.  Przypomniał, że dzieci muszą znać swoje prawa, ale mają również obowiązki, dzięki którym mogą czuć się bezpiecznie. Przekazaliśmy Panu Burmistrzowi obraz z prawami dzieci jako prezent upamiętniający ten ważny dla nas dzień. W nagrodę za piękną prezentację uczniowie otrzymali słodki upominek. Odwiedziliśmy Prezes Sądu Rejonowego w Sierpcu, panią Ewę Jarzyńską, która  pokazała nam swoje miejsce pracy. W sali rozpraw mówiła  o prawach i obowiązkach wszystkich dzieci.  Z pasją opowiadała  o swoim zawodzie. Na ręce Pani Prezes złożyliśmy drobny upominek, choinkę z prawami dziecka.  Odwiedziliśmy Zespół Szkół nr 2 im. Zygmunta Wolskiego w Sierpcu, gdzie z niezwykłą otwartością powitała nas Pani Dyrektor Magdalena Peda, nauczyciele oraz młodzież. Nasi uczniowie nieśmiało przekazali starszym kolegom wykonane rączki z prawami dziecka.  Chcieli pochwalić się swoją wiedzą, jak również przypomnieć młodzieży, że oni również są dziećmi. Uczniowie z klas drugich odwiedzili swoich młodszych kolegów z Miejskiego Przedszkola nr 2 w Sierpcu.  Powitały ich uśmiechnięte panie nauczycielki oraz ich wspaniali wychowankowie.  Drugoklasiści zaprezentowali wiersz Jarosława Poloczka pt. „Mam prawo do” oraz  przedstawili wybrane prawa dziecka. Wręczyli piękne kolorowanki i balony, które wywołały uśmiech u sympatycznych sześciolatków.  Młodsi koledzy z niezwykłą uwagą słuchali prezentacji, a także aktywnie uczestniczyli w rozmowie.  Na naszych szkolnych schodach pojawiły się hasła z prawami dziecka wykonane przez uczniów klas drugich. Dzieckiem może być każdy bez względu na wiek, a prawa są uniwersalne, dotyczą wszystkich i wszyscy muszą ich przestrzegać. Uczniowie klas trzecich wykazali się ogromnym talentem plastycznym tworząc wystawę „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka”. Na parterze szkoły zagościły piękne prace, które wykonali świadomi swoich praw młodzi ludzie, dla których dobro wszystkich dzieci na całym świecie jest najważniejsze. W szkole pojawił się również ogromny plakat wykonany przez młodych adwokatów z klas trzecich. Znajomości praw dziecka może pozazdrościć im niejeden dorosły.  Dla nich empatia, serdeczność, miłość i prawość to nie tylko słowa. Zaśpiewaliśmy wzruszającą piosenkę, manifestując, że „dziecka prawa to ważna sprawa”. Słysząc wykonanie uczniów z klasy pierwszej i drugiej  można zrozumieć dlaczego ten dzień jest tak istotny. Piękne głosy i świadomość wypływająca z ust tak młodych uczniów napełnia nas dumą. Wszystkie działania nie byłyby możliwe bez ogromnego wsparcia wspaniałych ludzi, którzy świętowali z nami Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka pod hasłem „Dla każdego dziecka, dzieciństwo!” Już nikt nie ma wątpliwości, że uczniowie „Dwójki” znają swoje prawa. Wiedzą, że miłość, szacunek i zaufanie to podstawa szczęścia wszystkich ludzi, nie tylko dzieci. Musimy zwracać uwagę na krzywdę innych, reagować. To dzieci będą w przyszłości dbać o nasz kraj, kontynent, świat. Jeśli przekażemy im dobro, to z pewnością dotrze ono tam, gdzie prawa dziecka nie są przestrzegane.