Biała szkoła – Murzasichle – 1-6.03.2020r.

Biała szkoła – Murzasichle – 1-6.03.2020r.

Kolejny już raz uczniowie Dwójki uczyli się jazdy na nartach i doskonalili swoje umiejętności na białej szkole w Murzasichlu. W wyjeździe wzięło udział 46 uczniów z klas – 5e, 6b, 6c, 6d, 7a, 7b i 8c pod czujnym okiem pięciu nauczycieli naszej szkoły. W swoje gościnne progi przyjął nas ośrodek wypoczynkowy Szarotka oferując dobre wyżywienie, ładnie urządzone pokoje z łazienkami, dużą jadalnię, świetlicę i salę rekreacyjno – sportową ze stołem do tenisa, bilardem, piłkarzykami, cymbergajem i licznymi grami stolikowymi.

Swoją przygodę rozpoczęliśmy w niedzielę 1.03 o 4.00 rano, aby ruszyć w daleką podróż w góry. Droga minęła nam bardzo szybko i po dotarciu do ośrodka, zakwaterowaniu się, pysznym obiedzie i wypożyczeniu nart odbyliśmy pierwszą lekcję narciarstwa na stoku Hajduk w Murzasichlu. Dzieci zapoznały się z zasadami bezpieczeństwa podczas jazdy na nartach, zostały podzielone na grupy pod względem umiejętności narciarskich, przypięły narty i albo poszusowały w dół, albo krok za krokiem, wolniutko dojechały po raz pierwszy pod wyciąg orczykowy. Wcale nie było łatwo…

Drugi i trzeci dzień białej szkoły spędziliśmy na stoku Murzasichle Ski, aby po południu odwiedzić dwukrotnie Zakopane. Pierwszego dnia zapoznaliśmy się z miastem, podziwialiśmy wspaniałą panoramę gór i skocznię narciarską oraz odbyliśmy spacer od skoczni przez Krupówki po wyciąg pod Gubałówką, aby następnego dnia wjechać wyciągiem krzesełkowym na skocznię i podziwiać panoramę Zakopanego z belki startowej dla skoczków narciarskich. Naprawdę było warto.

Kolejnego dnia pobytu pojechaliśmy do stacji narciarskiej Małe Ciche. Tego dnia cały czas prószył śnieg więc warunki do szusowania były wspaniałe. Dwa wyciągi krzesełkowe wyciągały nas szybko na górę, aby potem przyjemnie i bezpiecznie zjeżdżać w dół. Brak kolejek do wyciągów i małe obłożenie na stoku stanowiły ogromny atut dla tego kompleksu narciarskiego i dlatego podczas podsumowania Małe Ciche wygrało. Popołudnie spędziliśmy oglądając piękny i wzruszający film “Przypływ wiary”, oparty na faktach, podczas którego niejedni ukradkiem ocierali łzy, ale tylko panie się do tego przyznały.

Następny dzień – czwartek – był niezwykle intensywny. Kolejny dzień atrakcji i kolejny nowy stok – Witów, a potem zasłużony relaks w Termach Chochołowskich ze wspaniałymi widokami na Czerwone Wierchy i górującym nad wszystkimi szczytami Giewontem.

Szósty – ostatni dzień spędziliśmy w autokarze i wcale nie był to czas stracony. Poświęciliśmy go na podsumowanie wyjazdu, ugruntowanie zdobytej wiedzy o górach, a także konkurs piosenki autokarowej.

Biała szkoła w Murzasichlu miała swój zaplanowany i realizowany konsekwentnie program. Najważniejszym była nauka jazdy na nartach, ale po kolacji dzieci uczestniczyły w zajęciach profilaktycznych dotyczących przemocy w szkole, hejtu wśród rówieśników, sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach, brały udział w konkursie czystości i zabawach integracyjnych, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. Nawiązały się nie tylko nowe znajomości, ale również sympatie.

Jednak najważniejszym było to, że bezpiecznie, bez kontuzji, w dobrych humorach i nadzieją, że za rok znów pojedziemy w góry, wróciliśmy do Sierpca.

Podczas pobytu na białej szkole o bezpieczeństwo dzieci i naukę narciarstwa zadbali nauczyciele: Katarzyna Kordulasińska, Dariusz Malanowski, Witold Nawrocki, Marta Turalska i Agata Urbańska.

Słowa podziękowania kierujemy dla Burmistrza Miasta Sierpc pana Jarosława Perzyńskiego za dofinansowanie wyjazdu na białą szkołę w Murzasichlu w dniach 1-6.03.2020r. dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierpcu.