Projekt ,, Ja też mogę być bohaterem książki”

,,Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.” Marek Tuliusz Cyceron

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To największe święto czytelników i miłośników książek.

A oto kilka tajemniczych historii ze świata książek:

-Światowym Hymnem Książki jest wiersz Tadeusza Różewicza „Włosek poety”, do którego muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz;

-Ignacy Kraszewski to  światowy rekordzista w liczbie napisanych dzieł,było ich ponad 600;

-Japonia słynie z zapachowej książki kucharskiej, którą wystarczy potrzeć dłonią o stronę i już cieknie ślinka;

-W Chinach ,,Alicja w Krainie Czarów” była zakazaną pozycją  z powodu występowania mówiących zwierząt;

-Właścicielem największej prywatnej kolekcji książek w ilości 1,5 miliona sztuk jest mieszkający w Stanach Zjednoczonych John Benham.

Wracając do rzeczywistości szkolnej, to wszyscy my-nauczyciele doskonale wiemy, że dzieci i młodzież coraz rzadziej sięgają po książki, bo czytanie ich, a zwłaszcza lektur, uważają za nudny obowiązek.

Okazuje się, że lektury mogą zaoferować świetną zabawę i pobudzić kreatywność. Sama się o tym przekonałam, gdy uczniowie klasy 5c i 5e stworzyli niezwykły projekt ,, Ja też mogę być bohaterem książki”.

I co się okazało? Mam prawdziwych bibliofilów, których fascynują postacie literackie i chętnie je naśladują.

Zobaczcie sami.

Bardzo dziękuję uczniom z klasy 5c i 5e za niesamowity entuzjazm, aktywność i kreatywność.

Jolanta Fronczak-Cyl