Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI 

święto obchodzone co roku 2 kwietnia,  w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza

Hansa Christiana Andersena.

Hans Christian Andersen, urodził się 2 kwietnia 1805 roku w Odense. Jego ojciec, Hans Andersen był biednym szewcem, zaś matka Anna Maria Andersdatter pracowała jako praczka. Andersen opuścił Odense w 1918 roku po śmierci ojca w wieku 14 lat. Wyruszył do Kopenhagi, aby spróbować swoich sił jako aktor, tancerz lub śpiewak. W 1822 roku, dzięki wsparciu Jonasa Collina, Andersen otrzymał stypendium królewskie, które umożliwiło mu naukę w szkole, a później studia na Wydziale Filozofii Uniwersytetu w Kopenhadze. Zmarł 4 sierpnia 1875 roku w Rolinghed koło Kopenhagi.

W 1967 roku ustanowiono w rocznice urodzin Hansa Christiana Andersena święto Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.

Napisane przez niego baśnie znane są na całym świecie. Przeczytane po raz pierwszy w dzieciństwie zapadają głęboko w pamięć i zostają z nami przez całe życie. Zachęcamy szczególnie młodsze dzieci (klasy 1-4) do wyruszenia w świat baśni Andersena.