Wyprawki Czytelnicze dla pierwszoklasistów – Kampania społeczna Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”

W dniu 21 listopada 2022 r. uczniowie klas pierwszych 👧👦otrzymali Wyprawki Czytelnicze, podarowane przez Instytut Książki i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To już kolejna publikacja przygotowana przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Dzięki niej nauka czytania może stać się prawdziwą przyjemnością. Podarowane dzieciom książeczki 📖📚pomogą rozbudzić dziecięcą wyobraźnię, pasję czytania i zdobywania wiedzy.

Celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Jednym z jej elementów są działania na rzecz najmłodszych uczniów, którzy dopiero rozpoczynają naukę w szkole podstawowej. Służą one zachęceniu uczniów do częstego sięgania po książki i regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych – rodziców, dziadków, opiekunów.

Książka „Pierwsze abecadło” jest antologią tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które zostały napisane przez najwybitniejszych twórców książek dla dzieci, zarówno klasycznych, jak i współczesnych. Czytelnicy znajdą w niej utwory poetyckie i prozatorskie:

• Tadeusz Kubiak „Ja jestem książka”📖

• Małgorzata Musierowicz „Kurczak”, „Boję się” (w: „Hihopter”)📖

• Janusz Korczak „Legenda o pieśni”📖

• Aleksander Fredro „Paweł i Gaweł”📖

• Dorota Terakowska „Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie”📖

• Józef Czechowicz „Baranek wielkanocny”📖

• Jan Twardowski „Dwa święta” (w: „Nowe patyki i patyczki”)📖

• Małgorzata Strzałkowska „Czterolistna koniczynka” (w: „Plaster czarownicy i inne baśnie”)📖

• Anna Onichimowska „Prawie się nie boję”📖

• Joanna Olech „Pompon w rodzinie Fisiów”📖

• Rafał Kosik „Amelia i Kuba”📖

• Danuta Wawiłow „Spacer”📖

• Eliza Piotrowska „Wojtek. Żołnierz bez munduru”📖

• Katarzyna Ryrych „Łopianowe pole”📖

• Marcin Szczygielski „Czarownica piętro niżej”📖

• Jerzy Ficowski „Dom, w którym śmieszy”📖

Oprócz książki w Wyprawce Czytelniczej uczniowie znajdą ponadto broszurę pt. “Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”, która pełni dwie role: jest zarówno poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki.