Wycieczka do Torunia

14 stycznia 2015 r.  uczniowie z klas VI a, VI c, VI d, V b, V c wyjechali na wycieczkę klasową do Torunia.

       Zwiedzanie rozpoczęliśmy od  Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy to pierwsze centrum nauki w regionie kujawsko – pomorskim. Otwarcie Centrum nastąpiło 9 listopada 2013 roku. Siedziba instytucji to dawne młyny Richtera, budynki zbudowane na przełomie XIX i XX, teraz całkowicie odrestaurowane, służą nauce i zabawie. Głównym rekwizytem
i wizytówką instytucji jest Wahadło Foucaulta, najdłuższe zamontowane na stałe w Polsce, umożliwiające obserwację zjawiska obrotu Ziemi wokół własnej osi. Sercem toruńskiego eksponatu jest 35-kilogramowa, chromowana kula wypełniona piaskiem, zawieszona na 33-metrowej linie, biegnącej od dachu po parter placówki przez wszystkie kondygnacje. Dzięki temu wahadło jest widoczne z każdego piętra. Celem Centrum Nowoczesności jest przekazywanie wiedzy w sposób interaktywny. Można osobiście przeprowadzać eksperymenty i stać się na chwilę prawdziwym naukowcem – naszym zdaniem to najlepsza i najciekawsza forma nauki. W Centrum oglądaliśmy dwie stałe wystawy – „O Obrotach” – poświęconą idei koła i ruchu obrotowego, także w odniesieniu do dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich” oraz „Rzekę” – nawiązującą do przepływającej przez Toruń Wisły, obejmującą model rzeki od źródeł po ujście.

 

kwiaty3

       Kolejnym puntem był nowoczesny kompleks sportowy “Mentor Sport”, gdzie mogliśmy skorzystać z krytego lodowiska. Łyżwiarstwo to doskonała forma ruchu, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Pozwala wyćwiczyć równowagę, jak również koordynację ruchową. Podczas jazdy na ślizgawce wzmacniają się również mięśnie podudzia, uda, pośladków
i brzucha. Poprawia się kondycja i krążenie, więc ma to pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. A przy tym daje wielką frajdę.

Pobyt w Toruniu zakończyliśmy odwiedzinami w  kinie “Cinema City” oglądając seans” Hobitt. Bitwa Pięciu Armii”.  

Ela Olszewska-Lamka

 

 

 

 

 

Organizator: Magdalena Szmigielska

Opiekunowie: Elżbieta Olszewska-Lamka, Anna Biegańska, Beata Okraszewska