Zasługę wynalezienia świątecznych pocztówek przypisuje się Szkotowi Thomasowi Sturrock. Stworzył on pierwszą kartkę. Miało to miejsce około 1841 roku. W 1843 roku sir Henry Cole, dyrektor Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, zlecił wydruk pierwszego tysiąca pocztówek. Przedstawiały one radosną rodzinę przy obficie zastawionym stole świątecznym. Pierwsze kartki z życzeniami wysyłano w formie listów. Z czasem jednak odstąpiono od tej formy. Wypisywano kartki świąteczne, a na nie bezpośrednio naklejano znaczki pocztowe i wysyłano – bez konieczności wkładania do koperty.
W Polsce pierwsze kartki świąteczne pojawiły się na początku dwudziestego wieku i przetrwały prawie do dziś. Niestety, coraz mniej jest osób, które wysyłają jeszcze życzenia świąteczne tradycyjną pocztą. Uważamy jednak, że nawet najciekawszy sms, mms, e-mail czy e-kartka nie zastąpią tradycyjnej, papierowej, cudownie kolorowej świątecznej kartki. I zapewne właśnie dlatego coraz częściej powracamy do zwyczaju wysyłania kartek świątecznych z bombkami, stroikami, bajecznymi widokami. Obserwuje się też powrót do tradycji samodzielnego wykonania kart świątecznych.
Nasi uczniowie w tym roku wykonali własnoręcznie mnóstwo kartek świątecznych. Część z nich oddane były jako prace konkursowe, były takie, które będą sprzedawane na Szkolnym Jarmarku Bożonarodzeniowym, ale kilkadziesiąt wyjątkowych kartek zostało wysłanych tradycyjną pocztą aż do Laponii. Tę wspaniałą akcję zorganizował Mały Samorząd Uczniowski pod opieką pani Marzeny Urbańskiej i pani Doroty Dudzińskiej. Maluchy przygotowały urocze kartki świąteczne i imieninowe dla Świętego Mikołaja. To także wspaniała okazja do doszlifowania angielskiego, gdyż w tym języku napisaliśmy życzenia.
Z niecierpliwością czekamy na wiadomości z Laponii.