Sztafeta Betlejemskiego Światła Pokoju zakończona

Odważnie twórzmy pokój 

hasło tegorocznej akcji Betlejemskiego Światła Pokoju

 

Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

W tym roku duża grupa harcerzy z powiatu sierpeckiego uczestniczyła w uroczystości przekazania Betlejemskiego Światełka Pokoju, która odbyła się w dniach 9-11. 12.2016r. w Chorągwi Dolnośląskiej we Wrocławiu. Z naszej drużyny pięć harcerek wzięło udział w wyprawie do Wrocławia. Była to ciekawa i pouczająca wycieczka. Harcerze nie tylko zwiedzili stolicą Dolnego Śląska, ale także uczestniczyli w licznych atrakcjach zaproponowanych przez dh phm Iwonę Bogdańską.

W dniach od 12 do 21 grudnia harcerze z Hufca ZHP Sierpc roznosili  Betlejemskie Światło Pokoju do wszystkich sierpeckich instytucji, szkół i zakładów pracy, aby zakończyć betlejemską sztafetę przekazaniem Światełka w sierpeckich parafiach.

20161218_123338_resized