90 lat minęło… – Jubileusz Szkoły

Uroczyste obchody  90 – lecia powstania Szkoły oraz 20 – lecia nadania jej imienia Armii Krajowej rozpoczęły się Mszą Świętą odprawioną w dniu 18 maja 2017 roku w intencji wszystkich absolwentów, uczniów, nauczycieli i pracowników naszej placówki.

Główne uroczystości w dniu następnym zainicjowano złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przed pomnikiem Żołnierzy Września 1939 roku i Armii Krajowej, który powstał przed dwudziestu laty podczas nadania Szkole imienia.

Następnie w hali sportowej szkoły Pani Dyrektor  Hanna Kurta przywitała liczne grono gości: parlamentarzystów, władze oświatowe i samorządowe, przedstawicieli  SZŻAK  i ich rodziny, dyrektorów zaprzyjaźnionych placówek z powiatu, dawnych dyrektorów szkoły, rodziny pierwszych jej kierowników, emerytowanych  i czynnych nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, absolwentów szkoły, uczniów i rodziców oraz sympatyków naszej placówki.

Uroczystość prowadziła para uczniów, a zespół wokalny oraz zespół taneczny swoimi występami uświetniły galę jubileuszową.

Z okazji jubileuszu wydano publikację książkową, prezentującą  historię szkoły. Jej autorzy opowiedzieli o trudnościach związanych z  powstaniem  książki.

Podczas uroczystości Szkoła została uhonorowana  przez  Zarząd Województwa Mazowieckiego Medalem Pamiątkowym „Pro Mazovia” za wybitne zasługi dla rozwoju Mazowsza. Rada Powiatu nadała naszej placówce tytuł  „Zasłużony dla Powiatu Sierpeckiego”, a Rada Miasta – Medal „Zasłużony dla Miasta Sierpc”.

Ważnym elementem uroczystości były wspomnienia absolwentów. Podkreślano, jak bardzo szkoła zmieniła się na przestrzeni  lat. Wręczono kwiaty dawnym wychowawcom.

Zwieńczeniem głównej uroczystości były podziękowania w formie  poetycko- muzycznej skierowane na ręce dyrektor Szkoły Hanny Kurty, która od ponad ćwierć wieku piastuje to stanowisko. To za jej kadencji udało się zmienić wizerunek szkoły i sprawić, że stała się ona znaczącą placówką w naszym rejonie.

Zaproszeni  goście mieli okazję zwiedzić okolicznościowe wystawy i obejrzeć kroniki, przejść po korytarzach szkolnych i zajrzeć do klas.

Jubileusz  uświetniony została poczęstunkiem z okolicznościowym  tortem  i  piknikiem wokół szkoły z tradycyjną grochówką oraz grillowanymi kiełbaskami.

W godzinach popołudniowych w Centrum Kultury i Sztuki odbył się Jubileuszowy Koncert w wykonaniu absolwentów szkoły.

 

Uroczystości jubileuszowe dostarczyły wszystkim uczestnikom niezapomnianych wzruszeń i pozostaną na długo we wspomnieniach.

Fot. Marek Gumiński, nauczyciele SP 2