Wycieczka „Żydzi – zapomniani mieszkańcy Sierpca”

28 maja 2018 roku dwójka uczniów zainteresowanych historią naszego miasta, Kacper Miller i Szymon Sikorski, wraz z nauczycielem historii Beatą Jastrzębską uczestniczyli w wycieczce do miejsc, w których mieszkali sierpeccy Żydzi. Wycieczka „Żydzi – zapomniani mieszkańcy Sierpca” odbyła się w ramach projektu „Forum Dialogu-Szkoła Dialogu” realizowanego w SP 3 w Sierpcu. Uczestnicy spotkania wędrowali ulicami miasta poznając m.in. budynek dawnej biblioteki żydowskiej na ul. Żeromskiego, sierpeckie jatki, dom na ulicy Chopina, w którym mieszkał malarz i grafik Abraham Neumann (zamordowany w czasie wojny w krakowskim getcie), kamienice żydowskie, dom rabina, miejsce gdzie stała spalona  synagoga. Wycieczka zakończyła się na Cmentarzu Żydowskim (ul. Jagiełły), gdzie na pomniku poświęconym zamordowanym w czasie okupacji sierpeckim Żydom złożone zostały kwiaty i zapalone znicze. Przed wyprawą śladami dawnych mieszkańców Sierpca, wszyscy uczestnicy mieli okazję spróbować specjałów kuchni żydowskiej np. macy z miodem czy ciasta z bakaliami.