Fotorelacja z wycieczki szkolnej ,,Polskie Wybrzeże w okresie II Rzeczpospolitej”

Relacja z wycieczki szkolnej “Polskie Wybrzeże w okresie II Rzeczpospolitej” w dniach 24-26.09.2018r. zorganizowanej w ramach Programu Wieloletniego “Niepodległa” wpisującego się w działania projektu “Wolność, Godność, Niepodległość”

Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021

Gdynia – makieta miasta, rejs po porcie, Akwarium, Rozewie – latarnia morska, Władysławowo – Hallerówka,  pomnik gen. Hallera, Gdynia – Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji, dom i pomnik Abrahama – działacza kaszubskiego, Jastrzębia Góra, Puck – Muzeum Ziemi Puckiej, pomnik Zaślubin Polski z morzem, Będomin – Muzeum Mazurka Dąbrowskiego

Kilka wrześniowych dni grupa uczniów z klas VI-VIII spędziła na poznaniu miejsc związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Na nasz wyjazd wybraliśmy Wybrzeże i Kaszuby, napisaliśmy projekt związany z setną rocznicą niepodległości naszej ojczyzny, który zyskał aprobatę MEN i dzięki temu otrzymaliśmy dofinansowanie do wycieczki „Polskie Wybrzeże w okresie II Rzeczypospolitej”. Jej celem było rozbudzenie uczuć patriotycznych oraz  zdobycie wiedzy dotyczącej procesu odbudowy państwa polskiego po 1918 roku, co nam się doskonale udało właśnie na Wybrzeżu. W dniach 24 – 26.09.2018 r. odwiedziliśmy Gdynię, miasto, które powstało w 20-leciu międzywojennym. Dokładnie poznaliśmy wystawy w Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Emigracji, uczestnicząc również w bardzo ciekawych warsztatach. Zwiedzaliśmy z przewodnikiem ulice miasta, poszukując pomników wybitnych postaci z  nim związanych: Eugeniusza Kwiatkowskiego – twórcy Gdyni, Antoniego Abrahama- kaszubskiego działacza patriotycznego, Stefana Żeromskiego- piewcy polskiego Wybrzeża, a także oglądając miasto na makiecie, wjeżdżając kolejką na najwyższe wzgórze oraz opływając port statkiem. Odwiedziliśmy również mniejsze nadmorskie miasteczka: Jastrzębią Górę,  Puck i Władysławowo. Wysłuchaliśmy ciekawych opowieści  przewodniczek w Muzeum Ziemi Puckiej oraz w „Hallerówce” we Władysławowie o zaślubinach Polski z morzem i o historii oraz obyczajach kaszubskich. W wielu miejscach na Wybrzeżu odnaleźliśmy pomniki generała Józefa Hallera i pamiątki po jego działalności. W okolicach Jastrzębiej Góry zwiedziliśmy latarnię morską w Rozewiu, zapoznając się z jej historią i sylwetką Stefana Żeromskiego, który upodobał sobie tę okolicę, poświęcił jej część swych utworów oraz wskazywał drogi do niepodległości, a w  wolnej Polsce budził miłość do morza. Uwieńczeniem naszej wycieczki była wizyta w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie i zwiedzenie wystaw na temat historii hymnu oraz ekspozycji poświęconych polskim barwom narodowym.

Podczas pobytu na Wybrzeżu zapoznaliśmy się również z walorami przyrodniczymi Bałtyku. Spacerowaliśmy nad brzegiem morza w Gdyni, Pucku i we Władysławowie, podziwialiśmy wybrzeże klifowe w Jastrzębiej Górze, a swoją wiedzę przyrodniczą uzupełniliśmy w Akwarium Gdyńskim.

Wycieczka dostarczyła nam wielu wrażeń oraz uzupełniła naszą wiedzę o Wybrzeżu i Kaszubach.