Spotkanie ósmoklasistów z dyrektorem Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpca

W dniu 11 marca br. uczniowie klas VIII uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii. Zajęcia na temat „Sierpc podczas II wojny światowej” poprowadził dyrektor Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpca pan Michał Weber. Podczas prelekcji prowadzący wyjaśniał młodzieży, w jaki sposób działania wojenne wpłynęły na życie codzienne mieszkańców Sierpca i okolic, jakie urzędy, instytucje działały w czasie okupacji oraz gdzie mieściły się ich siedziby. W swoim wystąpieniu pan Weber omówił także kwestię usuwania z miasta ludności żydowskiej, publicznych egzekucji i działalności sierpeckiego więzienia. Wykład uzupełniony był bogatym materiałem fotograficznym. Unikatowe zdjęcia archiwalne zostały zestawione ze współczesnymi fotografiami miejsc i obiektów, dzięki czemu młodzież mogła je bez trudu rozpoznać.

Spotkanie to było niewątpliwie okazją do pogłębienia wiedzy historycznej dotyczącej naszego miasta i zainteresowania się lokalną historią.

Dariusz Rybacki

Fot. archiwum szkoły

Fot. z archiwum Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpca