XIII Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej

XIII Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Tobie wyśpiewam ojczyzno”

Czwartkowy poranek, 7 listopada 2019 roku, upłynął przy dźwiękach najpiękniejszych i niezapomnianych pieśni patriotycznych. Na scenie Centrum Kultury i Sztuki wystąpili młodzi artyści reprezentujący szkoły podstawowe
i średnie. Organizatorami konkursu byli Burmistrz Miasta Sierpca pan Jarosław Perzyński, Rada Miejska oraz Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej. Festiwal odbył się w ramach obchodów roku Generała Władysława Andersa. Organizatorzy pragnęli zachować pamięć o wydarzeniach, które zmieniły
losy naszej ojczyzny, rozbudzić wśród uczniów postawy patriotyczne
i pielęgnować kulturowe dziedzictwo, jakie niewątpliwie stanowią pieśni patriotyczne. Podczas konkursu usłyszeliśmy pieśni legionowe, utwory śpiewane podczas II wojny światowej oraz teksty towarzyszące Polakom
po odzyskaniu niepodległości.

Jury w składzie pani Natalia Woźnicka, pan Waldemar Lewandowski, pan Marcin Kowalczyk podkreśliło wysoki poziom występów solistów
oraz zespołów. Decyzja okazała się niezwykle trudna.

Zwycięzcy festiwalu:

Kategoria I

Laureat – Anna Żendarska SP3

I miejsce – „Super duo” PPSP

II miejsce – „Uśmiechnięte Trójeczki” SP3

III miejsce – „Ananaski” SP2

Kategoria II

Laureat – „Wesołe nutki” SP2

I miejsce – Zofia Jagodzińska PPSP

II miejsce – Sylwia Placek PPSP

II miejsce – „Trio dziewczęce” SP2

III miejsce – Natalia Łasińska SP3

Kategoria III

Laureat – Alicja Klara Sulkowska SP2

I miejsce – Jakub Kwiatkowski SP2

II miejsce – Gabriela Nyklas SP3

III miejsce – Natalia Meller SP3

Kategoria IV

Laureat – „Rytm” ZS2

Nagroda – Michał Dondalski SOSW

I miejsce – Klaudia Bielska ZS2

I miejsce – Zuzanna Olendrzyńska ZS1

II miejsce – Kamila Jonczak ZS1

II miejsce – „Duszki” LO

III miejsce – „Leonki” LOBW

III miejsce – Kornelia Wiśniewska SOSW

Wyróżnienie – Mateusz Kotecki LOBW

Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe statuetki, zaś opiekunowie podziękowania.

         Można śmiało stwierdzić, że festiwal stanowił piękną lekcję polskiej historii. Ogromnym zaangażowaniem wykazali się wykonawcy, a także ich rodzice. Niektórzy z nich wspólnie występowali wraz ze swoimi dziećmi, przygotowywali muzyczne aranżacje, stroje oraz rekwizyty. Publiczność mogła wspólnie nucić, cicho podśpiewywać znane piosenki, oddawać się zarówno nastrojowi nostalgii jak i radości. Słuchając niezwykłych utworów, wszyscy zgłębiali historię naszego kraju, poznawali losy ludzi, którzy oddali życie
za wolną Polskę. Uczyli się miłości do ojczyzny, tego, co może oznaczać współczesny patriotyzm. Dziękujemy dyrektorowi  CKiSz w Sierpcu panu Jarosławowi Żmijewskiemu i pracownikom za pomoc w organizacji konkursu.