,,Słowa ranią, krzywdzą” – apel dla klas VI-VIII

Słowa są jak kamienie: rzuconych raz nie da się cofnąć, a ranią, czasem nawet bardziej niż czyny. Kiedy w złości wypowiemy zbyt wiele bolesnych zdań dręczy nas poczucie winy i chcemy je odwołać, “odszczekać”, unieważnić lecz nie możemy tego zrobić, a osoba, która je od nas usłyszała czuje się zraniona… Często pamięta je nawet przez całe życie. Cisza bardzo pomaga nam w skupieniu się w sobie, co ułatwia nam przemyślenie i rozwiązywanie spraw oraz problemów ważnych dla nas i dla naszych  bliskich  i znajomych.

Milczenie pomaga ukryć złe emocje, silne przeżycia, przez które ktoś może cierpieć… Często zdarza się tak, że ktoś nam bliski potrzebuje powiernika, któremu może się wyżalić lub pochwalić. Dobrze jest wtedy umieć słuchać i nie wypowiadać zbędnych komentarzy..

                   Przygotowanie: Agnieszka Stankiewicz, Edyta Malicka