14 lutego 1942 roku, rozkazem Naczelnego Wodza, Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) został przekształcony w Armię Krajową (AK). Armia Krajowa była największą, konspiracyjną organizacją wojskową w okupowanej przez Niemców Europie.
16 czerwca 1997 roku Szkoła Podstawowa nr 2 w Sierpcu przyjęła imię Armii Krajowej, otrzymała sztandar, a na dziedzińcu stanął pomnik “Żołnierzom września 1939 i AK w hołdzie”.
Historia Armii Krajowej – Patrona Szkoły
Armia Krajowa była największą organizacją zbrojną podziemnej Europy w latach II wojny światowej. W szczytowym okresie liczyła około 500 tysięcy żołnierzy. Podlegała rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Powstała 14 lutego 1942 roku z rozkazu Naczelnego Wodza RP gen. Władysława Sikorskiego w wyniku przemianowania Związku Walki Zbrojnej.
Kolejnymi dowódcami AK byli:
– gen. Stefan Rowecki “Grot”,
– gen. Tadeusz Komorowski “Bór”,
– gen. Leopold Okulicki “Niedźwiadek” .
Żołnierze AK prowadzili nie tylko zbrojną walkę z okupantem, ale także działania dywersyjno – sabotażowe i wywiadowcze, między innymi: rozpracowali tajemnicę broni V-1, V-2. Największym zadaniem bojowym była akcja “Burza” z tragicznym jej finałem – powstaniem warszawskim (1.08.- 2.10.1944 r.).
Przez blisko 6 lat trwała nieustanna walka o niepodległą Ojczyznę.
19.01.1945 r. AK została rozwiązana. Po zakończeniu wojny żołnierze AK nie doczekali się uznania. Ostatni komendant AK został uprowadzony do Moskwy i skazany przez sąd sowiecki na 10 lat więzienia, w którym zmarł. W Polsce do 1956 r. żołnierze AK byli represjonowani, wielu z nich na podstawie fałszywych oskarżeń skazano na karę śmierci, bądź więzienie. Kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy AK zostało wywiezionych do ZSRS.
Ci, którzy przeżyli powołali w 1990 roku Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. W Polsce zaczęto przywracać pamięć o zasługach AK dla wolności narodu i państwa.
Plakat upamiętniający Rocznicę Utworzenia Armii Krajowej – Prace uczniów kl. 4-8 informatyka
Prace uczniów: Miłosz Mańkowski mp4 kl. 6c