#SzkołaPamięta Znicz Pamięci 2021

#SzkołaPamięta

Znicz Pamięci 2021

W tym roku społeczność naszej szkoły zgodnie z tradycją uczestniczyła w akcji szkolnej Znicz Pamięci, a także włączyła się w ogólnopolską inicjatywę Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta” odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.

Celem naszych działań było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o nauczycielach, pracownikach szkoły, żołnierzach AK, przyjaciołach naszej placówki, jak również bohaterach walczących o wolność, szczególnie tych, którzy są związani z historią Sierpca.

Uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzili lokalne miejsca pamięci, poznali związaną z nimi historię, uporządkowali bezimienne i opuszczone mogiły na sierpeckich cmentarzach oraz zapalili znicze na grobach nauczycieli, pracowników, żołnierzy i przyjaciół związanych z naszą szkołą. W ten sposób wyrazili swój szacunek.

Uczniowie klas 0-III i oddziału przedszkolnego pod opieką wychowawców również odwiedzili Miejsca Pamięci Narodowej włączając się w akcję: Znicz Pamięci. Dzieci w ciszy, skupieniu i z szacunkiem oddały cześć zmarłym bohaterom oraz zapaliły znicze.

Była to dla nich wyjątkowa lekcja wychowania patriotycznego będąca wyrazem pamięci o tych, którzy odeszli.