Wycieczka do Ogrodu Botanicznego w Powsinie

Wyjazd do Ogrodu Botanicznego w Powsinie odbył się 09.05.2022r. Wzięło w nim udział 45 uczniów, uczęszczających na zajęcia w ramach projektu “Naukowy Zawrót Głowy”. Program wyjazdu obejmował spacer po ogrodzie w przewodnikiem oraz udział w warsztatach tematycznych organizowanych przez pracowników obiektu. Tematyka zajęć „Jeżeli zmieni się klimat…” dotyczyła tego co rosło, co rośnie, co może pojawić się w przyszłości? Uczniowie poznali rośliny, które rosły na terenie obecnej Polski w minionych erach, dowiedzieli się, czemu nie przetrwały i czemu znów można je tu uprawiać. Poznali też gatunki, które być może będą tworzyć szatę roślinną po zmianach klimatu.

Poprzez zwiedzanie, uczniowie zapoznali się z różnorodnością świata roślin, w tym poznali wyróżniającą się kolekcję roślinności górskiej. Celem wycieczki była obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie, obejrzenie bogatej kolekcji wielu gatunków ciekawych roślin. Po ogrodzie oprowadzał grupę przewodnik. W interesujący sposób opowiadał o roślinach, które kolejno były oglądane. Zwiedzanie rozpoczęto od przejścia przez jezioro po ścieżce z kamieni. Spacer ten wzbudził wiele emocji i bardzo spodobał się uczniom. Kolejnym etapem zwiedzania była wspinaczka po szlaku górskim i oglądanie stref roślinności występujących w górach. Następnie podziwiano okazy drzew i krzewów. Maj to najlepszy miesiąc na podziwianie roślin. Podziwiano kwitnące magnolie, które stanowią jedną z największych w Polsce kolekcji tych roślin. Duże zainteresowanie wzbudziło oglądanie roślin egzotycznych w szklarniach, między innymi dojrzałych cytrusów, palm i kaktusów. Uczniowie podczas wyjazdu mieli zapewniony odpowiedni transport oraz wyżywienie w postaci ciepłego posiłku. Poprzez udział w wyjeździe do Ogrodu Botanicznego w Powsinie, uczniowie rozwinęli i umocnili kształcone kompetencje kluczowe z przedmiotów przyrodniczych, które wszechstronnie wpływają na rozwój człowieka.

Więcej zdjęć na fb szkoły:

https://www.facebook.com/SPnr2Sierpc/photos/pcb.1837314723145978/1837312486479535/