🥀🌸🐝Powiatowy Konkurs Ekologiczny „Pracowity jak pszczółka” 🐝 🌸 🥀

Pszczelarze biją na alarm. Pszczoły masowo giną z naszego ekosystemu. Albert Einstein mówił, że jeśli zginie ostatnia pszczoła na kuli ziemskiej, ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia. Chcemy kształtować świadomość naszych uczniów i ich wpływ na środowisko przyrodnicze. 17 maja odbył się w naszej szkole Powiatowy Konkurs Ekologiczny, który objęli honorowym patronatem Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik, Starosta Powiatu Sierpeckiego Pan Andrzej Cześnik, Burmistrz Miasta Sierpca Pan Jarosław Perzyński, a także Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. 11 maja nastąpiło wyłonienie laureatów I części konkursu- „Zaprojektuj ogródek kwiatowy dla owadów”. Obradując w czteroosobowym składzie, jurorzy zgodnie orzekli, że poziom merytoryczny oraz artystyczny zgłoszonych prac był bardzo wysoki i że różnorodność użytych technik plastycznych oraz pracochłonność świadczy o niezwykłym zaangażowaniu. Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie ogródka kwiatowego, będącego schronieniem dla owadów. Należało wskazać nazwy roślin wykorzystanych w projekcie ogródka. Uczniowie otrzymali nasiona, budki dla owadów, ziemię ogrodniczą, konewki, sprzęt ogrodniczy do wykonania ogródka kwietnego na terenie swojej szkoły.
Laureatami tego etapu zostali:
I miejsce – Maja Sobieszek ze Szkoły Podstawowej w Goleszynie
II miejsce- Ewa Jankowska i Iza Grzelak ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierpcu
III miejsce – Adam Wójcik ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sierpcu
Wyróżnienia: Zuzanna Krajewska ze Szkoły Podstawowej w Goleszynie
Damian Jędrzejewski ze Szkoły Podstawowej w Gójsku
Amelia Zaborowska ze Szkoły Podstawowej w Gozdowie
Filip Kędzierski ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sierpcu
Antonina Grzembska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierpcu
Podczas II etapu- „Pracowity jak pszczółka. Co wiemy o pszczołach?- konkurs wiedzy”, witaliśmy w naszej „Dwójce” reprezentantów klas trzecich ze szkół podstawowych z Bledzewa, Gójska, Gozdowa, Goleszyna, a także ze Szkoły Podstawowej nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierpcu. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się podstawowymi wiadomościami z zakresu biologii pszczół, życia rodziny pszczelej, pszczelarstwa, rozpoznawania sprzętu pszczelarskiego i roślin miododajnych. Zmagania zawodników uświetniły swoim tańcem dzieci z Zeróweczki oraz uczennice z klasy IIId.
Jury czuwało nad prawidłowym przebiegiem konkursu. Szkoły biorące udział zajęły następujące miejsca:
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Sierpcu
II miejsce- Szkoła Podstawowa w Bledzewie
III miejsce- Szkoła Podstawowa w Gójsku i Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu
IV miejsce- Szkoła Podstawowa w Gozdowie
V miejsce- Szkoła Podstawowa w Goleszynie
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i mnóstwo nagród, których sponsorami byli: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Starostwo Powiatowe w Sierpcu , Jarosław Perzyński Burmistrz Miasta Sierpca , Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu , Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 2 w Sierpcu, Pasieki Rodziny Sadowskich, GLS Poland, Fundacja Ratujmy Pszczoły, Przedsiębiorstwo ŁYSOŃ Tomasz , Rolmarket, sklep „Dom i Ogród” w Sierpcu, PSB Mrówka Żuromin, sklep z nasionami i artykułami chemicznymi państwa Piórkowskich z SIERPCA, Gospodarstwo Ogrodniczo-Szkółkarskie, Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Mariusz Klejno, Sklep Groszek Sierpc.
Składamy serdeczne podziękowania wspaniałym sponsorom za ich zaangażowanie w rozwój zainteresowań przyrodniczych naszych uczniów oraz podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców powiatu sierpeckiego. Dziękujemy Panu Piotr Rzeszotarski – Radny Rady Miejskiej Sierpca oraz Panu Piotrowi Przygóckiemu za nieocenioną pomoc podczas organizacji tego wyjątkowego konkursu.
Dziękujemy Paniom Dyrektor, Jury, Uczniom, Nauczycielom za ten piękny dzień, ekologiczną postawę i popularyzację wiedzy na temat znaczenia i roli pszczół w naszym ekosystemie.