Sierpc w czasie okupacji

II wojna światowa to jeden z wielu trudnych okresów w historii Polski, w którym ofiarami ukształtowanych ustrojów totalitarnych była ludność cywilna.
22 listopada uczniowie klasy 8d w ramach lekcji historii odwiedzili Pracownię Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpca. Celem spotkania było przybliżenie młodzieży czasów okupacji i codzienności w Sierpcu.
Już 12 września 1939 r. wojska niemieckie pojawiły się w naszym mieście natychmiastowo wprowadzając strach wśród mieszkańców. Stosując metody państwa terrorystycznego Niemcy ostrzelały budynek szpitala i dworca kolejowego. Ponadto uczniowie poznali siedziby Gestapo, żandarmerii i więzienia niemieckiego oraz znaczenie pomników upamiętniających masowe egzekucje ludności cywilnej w latach 1939 – 1945.
Dziękujemy panu Michałowi Weberowi za bezcenną lekcję historii i pokory.