Marzec w 0A🐰🌷🦋🌳

Marzec w 0A 🐰🌷🦋🌳🐰🌷🦋🌳
Czekaliśmy na Ciebie WIOSNO!🌷🦋 Długi miesiąc marzec rozpoczęliśmy od pożegnania zimy oraz związanych z nią tematów. Dotyczyły one m.in. położenia kontynentów, wskazywania ich na mapie, a także poszerzenia wiadomości nt. Grenlandii, Arktyki i Antarktydy. Pozostawaliśmy w tematyce map, zarówno świata, jak i Polski. Przedszkolaki bardzo chętnie dzieliły się wiedzą z kolegami i koleżankami, wskazywały różnice i mówiły o ciekawostkach dotyczących największych polskich miast m.in. Krakowa, Warszawy, Gdańska czy Torunia. Poszerzyliśmy wiedzę o nowe pojęcia “stolica”, ” herb”, “legenda”. Rzeka Wisła, nie ma już przed nami tajemnic. Wpływając do morza, pozostała z nami w przedszkolnej sali na dłużej. Przy okazji wiadomości dotyczących Torunia upiekliśmy własne “Katarzynki”. Pierniki idealnie posłużyły nam do porządkowania liczebników.
Lubimy spędzać razem czas, dlatego naszym zabawom ruchowym towarzyszy zawsze radość. Zwracamy jednak szczególnie uwagę na bezpieczeństwo. Na zajęciach poruszyliśmy tematykę związaną z porażką, jak sobie z nią radzić, u kogo szukać pomocy.
Z każdym kolejnym miesiącem u przedszkolaków widoczny jest rozwój zdolności artystycznych, wyobraźni i inwestycji twórczej. Udało nam się stworzyć wspólne dzieło sztuki, które zdobi naszą salę. Powstały także bardzo ciekawe modele lepione z użyciem masy solnej. Już nie jest nam obca sztuka rzeźbiarska czy garncarska. Dzieciom spodobało się bycie “artystą”.
Aby móc rozwijać się w sposób prawidłowy najważniejsze jest, aby zadbać o własne zdrowie. Dzieci starają się zachowywać czystość, dbając o higienę. Pamiętają o tym same i przypominają sobie wzajemnie, gdy zachodzi potrzeba. Wszyscy wiemy, że najważniejsza jest systematyczność, wtedy będziemy “zdrowi jak ryba”. Wszystkiego dopełni jednak spożywanie odpowiednich posiłków. Ułatwiła to zdecydowanie Piramida zdrowia.
Już wiemy, co jest zdrowe i co powinno znaleźć się w codziennej diecie, zwłaszcza małych przedszkolaków.
Gdy dzieci są zdrowe i chętne do poszerzania wiedzy, warto wspomnieć, że “w marcu, jak w garncu” i pogoda płata figle. Dzieci bardzo chętnie opowiadały o charakterystycznych warunkach pogodowych. Istotne okazało się prowadzenie codziennych obserwacji, zwłaszcza podczas spacerów. Wszyscy dostrzegaliśmy różne, widoczne “gołym okiem” zmiany w przyrodzie, a nawet te, na które przyszło nam chwilę poczekać. Przy okazji wzbogacone i utrwalone zostało słownictwo służące do opisu zmieniającej się przyrody.
Uff, nadeszła długo oczekiwana Wiosna! Grupy przedszkolne z radością wyruszyły na przemarsz i śpiewając pożegnały zimę, a wraz z nią kukłę Marzannę. Nadeszła wiosna i długo wyczekiwany świąteczny czas. Poznaliśmy zwyczaje świąteczne z naszych regionów i nie tylko. Udekorowaliśmy salę przedszkolną i miejsca związane z odpoczynkiem. Jest od razu milej i weselnej. 🐰
Zbliża się Wielkanoc, dlatego składamy wszystkim najserdeczniejsze życzenia. Dużo zdrowia, spokoju i okazji do spędzania wspólnych chwil, zwłaszcza w rodzinnej atmosferze. Wesołego Alleluja!🐰🌷🦋🌳