Warsztaty językowe pod hasłem ,,Języki i ich tajniki”

20 kwietnia 2023 r. w Zespole Szkół nr 2 w Sierpcu odbyła się wiosenna edycja warsztatów językowych angielsko – niemieckich dla uczniów szkół podstawowych. W zajęciach uczestniczyła klasa VIII a pod opieką p. Doroty Lubińskiej Organizatorami spotkania były pasjonatki języków obcych: p. Joanna Rzepecka – nauczyciel języka angielskiego i francuskiego oraz p. Jolanta Watkowska – nauczyciel języka niemieckiego.

Warsztaty odbywały się pod hasłem ,,Języki i ich tajniki”. Ich celem było poszerzenie słownictwa i zachęcanie młodego pokolenia do nauki języków obcych. Tym razem na tapetę wzięto zagadnienie ,,fałszywi przyjaciele”. Tautonimy, bo o nich mowa, to słowa, które wyglądają i brzmią w dwóch językach identycznie lub podobnie, ale mają zupełnie inne znaczenie. Są to pułapki leksykalne bądź mylne skojarzenia, które często prowadzą do śmiesznych sytuacji, a czasem są odbierane jako poważne gafy językowe i wcale nie ułatwiają komunikacji między rozmówcami. Na te słówka należy szczególnie uważać! Podczas warsztatów młodzież zgłębiała tajniki języka angielskiego i niemieckiego na bazie szeregu specjalnie przygotowanych zadań pracując w grupach. Uczniowie poznali mnóstwo tautonimów międzyjęzykowych. Już na samym początku dowiedzieli się, że angielski “gift”, czyli prezent, to po niemiecku wcale nie jest prezent, tylko trucizna “das Gift”. 🙂 Po krótkiej rozgrzewce językowej ósmoklasiści przystąpili do rywalizacji. Jednym z zadań było uzupełnianie luk w języku angielskim po obejrzeniu filmiku na kanale Youtube, dotyczącego ,,false friends”. Z kolei znaczenia niemieckich ,,falsche Freunde” poszukiwali w słownikach online. Były też zadania na refleks, czyli wypisywanie słów na poszczególne litery alfabetu oraz ,,tykająca bomba” – podawanie wyrazów z konkretnych kategorii w jak najszybszym czasie. Uczestnicy zajęć odpowiadali na pytania dotyczące nauki języków obcych w szkole. Na zakończenie zmierzyli się z quizem przygotowanym w formie prezentacji multimedialnej. W opinii uczniów warsztaty były bardzo ciekawe. Dostarczyły im mnóstwo zabawy i sporą dawkę pozytywnych emocji. Zwycięska drużyna została nagrodzona, a wszyscy mogli skosztować pysznych babeczek udekorowanych cytatami. Wisienką na torcie był spacer po szkole. Dziękujemy za zaproszenie i miłą współpracę!